a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
İlimize Hayvan Hastanesi Ve Hayvan Borsası Kuruluyor

 

 

ORAN Kalkınma Ajansı, Yozgat İl Özel İdaresi  ve Belediyemizin destekleriyle ilimize hayvan hastanesi ve hayvan borsası kuruluyor.

Belediye Başkanımız Celal Köse ve Vali Kadir Çakır, Çalatlı köyü yakınlarında hayvan hastanesi ve hayvan borsasının kurulacağı alanda incelemelerde bulundu.

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Vali Çakır, Yozgat'a içerisinde veteriner hekim, laboratuvar, kesimhane, hayvan hanı, 12 bin metrekare padokların bulunduğunu 2 bin hayvanın aynı anda alınabildiğini 500 metrekare karantina alanının bulunduğu modern bir hayvan pazarı ve hayvan borsasının kurulacağını söyledi.  Çakır, Yozgat'ın böyle bir projeye ihtiyacının bulunduğunu anlatarak, "Bu proje ben geldiğimde yapılmıştı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Proje için düz alan konusunda biraz zorlandık. Burayı tespit ettik. İlimiz ve ülkemiz için hayvancılık önemli. Burası hayvancılığın gelişmesine, diğer taraftan dan hayvan ticaretine de büyük katkısı olacaktır. Burası diğer ilçelerle birlikte birbirini besleyecek, organize sanayi gibi düşünmek gerekir. Yozgat coğrafi olarak Türkiye'nin ortasında bir alan, diğer pazarların potansiyelini artıracak." dedi.

Belediye Başkanımız Celal Köse de projede emeği geçenlere teşekkür ederek, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hayvan pazarının yerleşim yeri olarak da güzel bir yerde olduğunu dile getiren Başkanımız Köse, "Pazar, hem Alaca, Sorgun ve Yozgat'ımızın kesişme mevkisinde yer alıyor. Ulaşım konusunda doğuyu, batıya, kuzeyi, güneye bağlayan yol güzergahının kesişme noktasında. Burası hem şehrimizin ticari faaliyetinin gelişmesinde hem de hayvancılığın gelişmesinde katkı sağlayacak bir proje. Projemiz yaklaşık 13-14 Milyon Liraya mal olacak. Hayvan hastanesi ve hayvan borsası ORAN Kalkınma Ajansı, Yozgat İl Özel İdaresi, Belediyemiz ve STK’ların destekleri ile yapılacak. " diye konuştu.