a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
OKTAY VE KURUM YOZGAT İÇİN ÖNEMLİ MÜJDELER VERDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum İl Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere ilimize geldi. Ziyarette ilimiz için oldukça önemli müjdeler veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum müjdeleri bir bir sıraladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, "Bakanımızın, vekillerimizin, valimizin, belediye başkanlarımızın her birinin sorun alanlarıyla alakalı veya ihtiyaçlarıyla, ya da geleceğe dönük hem şehirleriyle ilgili hayallerinin gerçekleştirilmesine dönük çalışmaları tek tek inceledik, çalıştık, gerekli kararları aldık" dedi. Bu çalışmaların Türkiye'nin 81 ilinde aralıksız yapıldığını aktaran Oktay, "Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın yerel yönetimlerle alakalı ilan ettiği manifestomuz vardı, şehirlerimizin güzelleştirilmesi ve geliştirilmesi için. Bu çerçevede de Yozgat'ın nasıl geliştirileceği, güzelleştirileceği ile çalışmalarımız ve projelerimizi görüştük" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Yozgat'ın alt yapısından içme suyu ve güneş enerjisi kullanımına kadar birçok konuda yatırımların başladığını, bunların devam edeceğini söyledi. Kurum, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına ne yapabilirizin istişare toplantısını yaptık. Bu çerçevede tüm belediyelerimizi dinlemek, tüm belediyelerimizin taleplerini istişare etmek suretiyle belli kararlar aldık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte Sayın, Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde, 11 maddelik manifesto ki bunun 8 tanesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı ilgilendiren, kentin alt yapısı, kentsel dönüşümü, bu anlamda şehirle alakalı birçok kararı içeren görüşmeyi de burada bu manifesto çerçevesinde yaptık ve aynı masa etrafında da karar almak suretiyle vatandaşlarımıza 2023'e giden yolda şehirlerimiz için marka şehirler için atılması gereken adımların da kararını almış olduk.  Çapanoğlu Cami etrafında 13 bin 400 metrekarelik alanda 20 Milyon TL'lik çevre ve meydan düzenlemesi projesi ile ilimize önemli bir turizm aksı kazandıracağız. İlimizdeki asbestli içme suyu borularından kaynaklı yüzde 67'lik kayıp kaçak oranının önüne geçmek için şehrimizin içme suyu altyapısını en kısa süre içerisinde yenileyeceğiz. Menekşe Evleri'nin bulunduğu 56 bin metrekarelik alandaki riskli ve ekonomik ömrünü tamamlayan yapıların Toprak Mahsülleri Ofisi bölgesine taşıma işlemi yapılacak ve bu alana TOKİ ile birlikte Millet Bahçesi inşa edeceğiz. Güneş Enerji Sistemi'ni Yozgatımızla buluşturacağız" diye konuştu.